אודות המכון

סימני קשר הינו מכון לטיפול בילדים עם קשיים רגשיים ונוירו-התפחותיים שונים כגון: PDD, אוטיזם, שיתוק מוחין, חרדה בעיות קשב וריכוז, בעיות התנהגות ותסמונות מורכבות שונות.

המכון מציע מודל טיפולי חדשני וכוללני המבוסס על מודל ה DIR (גרינשפאן ווידר) לתינוקות ילדים ומתבגרים ונתמך ע"י מחקרים מתחומים רבים. המכון נותן מענה ייחודי ברמה מקצועית גבוהה במספר רמות:

• מגוון שרותים תחת קורת גג אחת- מכון סימני קשר מציע תוכניות טיפול שונות כולל תוכניות ביתיות, שילוב חלקי או מלא, והדרכות למטפלים ביתיים וצוותים חינוכיים. כמו כן, במכון מגוון רחב של טיפולים, כגון: טיפולים רגשיים והדרכות הורים במשחק, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת הניתנים בצורה אינטגרטיבית. חלק מהטיפולים ניתנים במסגרת זוגית או קבוצתית על מנת לתת מענה לצרכים המשתנים של הילדים.

• בנית תוכניות טיפול אישיות לילד ולמשפחה - סימני קשר מציע תוכנית טיפולית אינדווידואלית ומקצועית הנותנת מענה ברמות אינטנסיביות שונות. התוכניות הטיפוליות מותאמות ליכולותיו וצרכיו של הילד, אך גם של המשפחה והסביבה בה הוא גדל. תוכניות הטיפול נבנות בשיתוף פעולה בין הצוות להורים על מנת לתת מענה לצרכים המשתנים של הילד, ולאלו של המשפחה. במכון הגמישות בטיפול וההתאמה לצרכי הילד היא מקסימלית ומתאפשרת בשל אופי העבודה הצוותי במכון וכן בשל העובדה כי המשפחה והמטופל נמצאים בקהילה טיפולית אחת.

• ריכוז וניהול מערך תוכניות הטיפול ע"י ד"ר עליזה ויג – ד"ר עליזה ויג מנהלת המכון, פסיכולוגית קלינית, מומחית לבעיות התפתחות אצל ילדים ונוער מרכזת ומלווה את כל הילדים המטופלים במכון. ליווי זה כולל:

o התייחסות לצמתי חיים חשובים של הילד המטופל דוגמת בחירת מסגרת חינוכית, מעורבות בהחלטה לגבי המסגרת הטיפולית הראויה (מסגרת מיוחדת, שילוב וכדומה)

o ייעוץ והתייחסות לאינטראקציות מקדמות התפתחות בחדרי הטיפול, במסגרת החינוכית ובבית (לדוגמא, התייחסות מפורטת להתנהלויות בבית של האכלה והרחצה היכולות לקדם התפתחות).

 צוות מקצועי ומנוסה בטיפול והכשרה- השרותים במכון ניתנים ע"י צוות מקצועי, מגוון בשיטות העבודה, הפועל באופן אינטגרטיבי. ד"ר עליזה ויג מכשירה מזה שנים רבות מטפלים בארץ ובארה"ב במודל ה DIRכולל בנית מערכי הכשרה מורכבים למוסדות שונים כולל העמותה לילדים בסיכון וקופות החולים. היא מרצה בתחומים של ה DIR, קשיים התפתחותיים, עבודה עם בני נער ושילוב בכנסים מקצועיים שונים. ידע זה מיושם בצורה מעמיקה ומקצועית עם כל אחד מהילדים המטופלים במכון, והידע הנצבר מהעבודה עם הילד מועבר תוך שיתוף פעולה למסגרת המשפחתית והחינוכית עפ"י הצורך.

 המכון עובד עפ"י מודל DIR / FloorTime – שהינו מודל להערכה וטיפול בילדים עם קשיים התפתחותיים ורגשיים שונים.

המודל מאפשר לטפל בתשתיות התפתחותיות הראשוניות אשר משפיעות על תפקודו הכוללני של הילד כולל מרכיביו ההתנהגותיים, רגשיים וקוגניטיבים תוך התייחסות לפרופיל הנוירו – ביולוגי והרגשי של כל ילד ושימוש בטכניקות משחק ושיחה מקדמות מיוחדות (Floortime/Talktime).

• ליווי רגשי - רוב הילדים המתמודדים עם אתגרי היום יום, התפתחותיים והתנהגותיים כאחד, מפתחים קשיים רגשיים שונים, בעוצמות שונות, כמו בעיות בבטחון עצמי וקשיי חרדה.

במקרים רבים בשל קשיי תקציב, קושי בהתגייסות להגיע לעוד מטפל וסיבות דומות, הילד אמנם מטופל, אך התוכנית לא נותנת מענה לצרכים הרגשיים של הילד או משפחתו. ב"סימני קשר" ניתן מענה רגשי ברמות משתנות לכל הילדים המטופלים במכון. מענה זה ניתן ע"י ליווי רגשי צמוד שניתן למטפלים ופגישות תקופתיות עם ההורים. מרכיב ייחודי זה של מכון סימני קשר מאפשר טיפול אינטנסיבי ואינטגרטיבי עם פחות דמויות טיפוליות שהילד פוגש, ובמינון המותאם לצרכי הילד והמשפחה מבחינה רגשית, תפקודית וכלכלית. במידה ומענה זה אינו מספיק – ניתן מענה רגשי אינטנסיבי יותר עפ"י הצורך.

• שיתוף פעולה עם הקהילה והמשפחה- המכון נותן מענה לצרכים השונים של הילד גם בקהילה.

המכון מעודד דיאלוג עם המסגרות הקהילתיות החינוכיות והטיפוליות בהן הילד נמצא, כך שהידע הנצבר אודות הילד המטופל יכול לעבור בצורה ישירה (כמובן באישור הורים) לאנשים נוספים במעגלי החיים של הילד, כולל מטפלים, מחנכים, וכדומה. סוג עבודה זה מאפשר תוכניות שילוב איכותיות כמו גם תוכניות בית מורכבות, המשלבות עבודה עם הורים, אחים ופעילויות חברתיות.

 עבודה עם מגזרים שונים – המכון עובד תוך התייחסות תרבותית ייחודית לצרכים של המשפחות והקהילה אליה היא משתייכת.

מאז פתיחתו, מטפלי המכון עובדים גם עם ילדים ונערים מהמגזר החרדי ומשתמשים בידע הקליני בשילוב עם הרגישות התרבותית תוך שילובן גם של מסגרות החינוך החרדיות בתהליך הטיפולי.

 

מכון טיפולי התפתחותי רב תחומי

בהנהלת ד"ר עליזה ויג