התהליך הטיפולי


התהליך הטיפולי במכון סימני קשר:
תוכנית הטיפול במכון הינה אינדווידואלית ומתאימה לצרכים של הילד ונקבעת במשותף עם הוריו והצוות המקצועי. התוכנית נבנית אחרי חשיבה רבה מתוך מטרה ליצור תוכניות טיפוליות אפקטיביות וברמת אינטנסיביות ומותאמת ברמה מירבית לצורכי הילד והמשפחה. לתוכנית הטיפול יש מספר חלקים:

שלב 1: אנמנזה איסוף חומרים והנחיה ראשונית (פגישה של כ 60 דקות)
• תאור: על מנת להתאים את התוכנית הטיפולית לצרכיו של הילד, מתקיימת פגישה אישית של ד"ר עליזה ויג עם שני ההורים לאיסוף אינפורמציית רקע על הילד בה ישנה התייחסות לדוחות קודמים ובמקרה הצורך מתקיימת שיחה עם אנשי צוות רלוונטיים. פגישה זו עורכת כשעה ובסופה, בתאום עם ההורים נקבע/ים סוג/י הטיפול/ים שהילד יקבל (ריפוי בעיסוק, טיפול רגשי, קלינאות תקשורת). כמו כן, נקבע המטפל אשר יטפל בילד ויעביר להורים את הדרכות ההורים.

שלב 2: הטמעת התוכנית (6 השבועות הראשונים)
• טיפולים – התחלת טיפולים סדירים הנערכים בין 1-2 פעמים בשבוע של ריפוי בעיסוק/ קלינאות תקשורת/ טיפול רגשי עפ"י התאום עם ההורים.
• הדרכות הורים- בששת השבועות הראשונים ההורים מגיעים כל שבוע להדרכת הורים (45 דקות). מטרת הדרכת ההורים הרציפה מטרתה לאפשר הכרות, העברה להורים שלם מושגי יסוד בסיסים בטיפול ובמקביל התחלת הטמעת הטיפול בבית. מטרת שישה שבועות אלו היא להתחיל את תהליך הטמעת הטיפול במערך הביתי ולהתחיל להניע את הגלגלים ולאפשר להשיג את המטרות הטיפוליות בצורה מהירה ויעילה יותר.
• ריכוז וליווי רגשי בסיסי לכל מקרה ע"י פסיכולוגית קלינית –
1. הדרכת צוות – התוכנית במכון כוללת הדרכה רגשית וליווי של הצוות המטפל בצורה רציפה (קבוצתית ואישית) באופן אישי על ידי תוך שימוש בסרטונים, והצטרפות למפגשים עם הילד עפ"י הצורך.
2. ליווי המשפחות – לרוב השאלות ניתן מענה במסגרת הדרכת ההורים. לעיתים להורים ישנן שאלות או קשיים שעולים, ודורשים התייעצות נוספת עם ד"ר עליזה ויג. ההורים מוזמנים להתקשר עפ"י הצורך לדון בעניינים אלו. במידת הצורך מומלץ על טיפולים פסיכולוגים כמו טיפול אינדווידואלי לאחד מבני המשפחה, טיפול זוגי, יעוץ סדיר וכדומה.

שלב 3: תהליך טיפולי (מהשבוע השביעי)
• טיפולים – נמשכים באופן סדיר עפ"י התוכנית הטיפולית
• הדרכות הורים – נמשכות עפ"י הצורך אך לא פחות מפעם בחודש בתאום עם המטפל (אפשרי במקום טיפול עם הילד).
• תוכניות בית ושילוב – המכון שם לו לדגש לתת מענה רחב במערך המשפחתי/ קהילתי של הילד ולכן שמח לעבוד בשיתופי פעולה עם המסגרות החינוכיות, משלבות ומשלבות ביתיות. הליווי נעשה עפ"י הצורך כאשר בד"כ הליווי של הסייעות הוא אחת לשבועיים. ביקורים גן עפ"י הצורך. במסגרת תוכניות אלו ניתנים בנוסף ביקורי בית עפ"י הצורך
• ריכוז וליווי מקרה –
1. ליווי רציף – במהלך הטיפול ד"ר עליזה ויג עוקבת אחרי התפתחות הילד ומנחה את הצוות לגבי נושאים שונים הקשורים להתפתחות הילד המטופל. ליווי זה הינו אינטנסיבי ונעשה דרך פגישות פרטניות וקבוצתיות עם הצוות המטפל, שיחות טלפון, מילים, התבוננות בוידיואים, ותצפיות בילד עצמו במהלך הטיפולים ובמסדרונות המכון.
2. ישיבות תקופתיות – לאחר 3-4 חודשים מתחילת הטיפולת נערכת הישיבה התקופתית הראשונה. ישיבות נוספות נערכות במהלך השנה. מטרת הפגישות לתת מענה דינמי ומדויק לצרכיו המשתנים של הילד. למפגשים אלו מוזמנים המשפחה, צוות המכון, ואנשים רלוונטים אחרים שלוקחים חלק פעיל בתוכנית הטיפולית (גננת, מחנכת, מטפלים חיצוניים וכדומה). המפגשים מנוהלים על ידי עליזה ויג כמנהלת התוכניות ופסיכולוגית קלינית.

מכון טיפולי התפתחותי רב תחומי

בהנהלת ד"ר עליזה ויג