אני מאמין


שלום,

רציתי לכתוב כמה מילים בנימה אישית על כיצד נולד הרעיון והאמונות שמלוות אותי ומשמשות כבסיס למכון. לפני כשנתיים הקמתי את "סימני קשר", אחרי מעל 15 שנה של נסיון בעבודה עם משפחות וצוותי מטפלים בקליניקה, במסגרות חינוכיות ובהכשרות מטפלים העובדים עם ילדים בעלי קשיים נוירו-התפתחותיים. סימני קשר קם מתוך אמונה עמוקה שטיפול נכון ומדויק יכול להיות פורץ דרך ובעל השפעות מרחיקות לכת על חייהם של הילד ומשפחתו הזקוקים לעזרה. אין דבר יותר נפלא מלראות ילד שמגיע ממקום תוהה, אבוד ואפאטי בעולם, פתאום מצחקק, רץ לאמא לחיבוק, או מושך את אבא להשתולל איתו ולקרוא לו סיפור. אין אושר גדול יותר מלראות ילדה שנמצאת במצוקה וחרדה, אשר לאחר כמה חודשים יכולה לחלוק את כאבה עם הסביבה הקרובה ולפתע לצעוד עם כתפיים קצת יותר זקופות ובראש מורם במסדרונות ביה"ס.

אני מאמינה שעל מנת שתהליכים כאלו יתרחשו, צריכים לקרות כמה דברים במקביל. צריך מטפל מקצועי בעל אמונה בתהליכי שינוי. מטפל אשר מבין לעומק התפתחות למרכיביה השונים, כולל אלו הנוירוביולוגיים, רגשיים, קוגניטיביים והתקשורתיים. מטפל שמבין את הדינמיקות המשפחתיות ואת הסביבה הטיפולית של הילד. מטפל שיכול לראות את הצרכים של הילד אך גם של ההורה. ואם יש את כל אלו….זה לא מספיק.

צריך משפחה ומסגרת חינוכית שיכולים לראות את הקשיים של הילד, אך גם את היכולות שלו. צריך סביבה שיכולה לראות ששינוי צריך להיות והוא אפשרי. סביבה שמוכנה ומגוייסת לשנס מותניים ולהתחיל לצעוד במסלול המביא לשינוי. יכולות אלו של הסביבה חשובות ביותר לתהליך ההתפתחותי והטיפולי, אך גם אלו לא תמיד מספיקות.

אני מאמינה שהמקצועיות, הידע הספציפי של המשפחה על הילד, האמונה, המגויסות, האהבה והחשיבה המשותפת במקום מכיל וחם תחת קורת גג אחת, יכולים ליצור שינויים מרחיקי לכת.

מתוך אמונות אלו החלטתי לייסד את מכון סימני קשר. מהאמונה שהקבוצה שסובבת ומטפלת בילד צריכה לכלול אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, משפחות שמתמודדות עם הקשיים של הילד ברמה היומיומית אבל מחפשות שינוי וצוות חינוכי שתומך ומאמין בתהליכי השינוי. מהאמונה שביכולתה של קבוצה המלוכדת סביב הילד, מאמינה בו, מעניקה לו חום ואהבה ועם זאת למטפלים בה גם יש ידע וניסיון מקצועי רב שמועבר לכלל הקבוצה יכולים לקדם משמעותית ילדים. כל אלו ביחד מביאים לתאוצה בתהליך הטיפולי ולכך שתפקודים שנראו כבלתי אפשריים מספר חודשים קודם לכן, יהפכו למציאות היומיומית החדשה וחשיבה על המטרה הטיפולית הבאה תתאפשר. סימני קשר נולד מהאמונה שצריך ואפשר לאפשר לכל ילד וילד בעל צרכים מיוחדים לפרוץ את הגבולות של עצמו, לצמוח ולפרוח בעזרת הוריו, הסביבה החינוכית שלו ובתמיכת והובלת צוות המכון.

שלכם,

עליזה ויג

מייסדת ומנהלת מכון סימני קשר

 

מכון טיפולי התפתחותי רב תחומי

בהנהלת ד"ר עליזה ויג